piątek, 15 listopada 2013

Dobre Miasto - atrakcje i historia "perełki Warmii"

Warmińskie Dobre Miasto i Barczewo zostały przyjęte do światowej sieci Cittaslow, zrzeszającej miasteczka, które oferują spokojny styl życia bez pośpiechu i z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Wcześniej przeszły one procedurę certyfikacyjną i wstąpiły do polskiej krajowej sieci.


Aby uzyskać certyfikaty członkostwa w międzynarodowym stowarzyszeniu lokalne samorządy musiały spełnić statutowe wymogi związane z ochroną środowiska, odtwarzaniem historycznej zabudowy, promocją regionalnej żywności, gościnnością wobec turystów oraz tworzeniem infrastruktury dla poprawy wygody życia mieszkańców.
Jakie atrakcje oferuje Dobre Miasto?
Położone jest w samym sercu historycznej Warmii. Na całej długości wschodnich granic przylegają do miasta rozległe Lasy Wichrowskie, kryjące nieprzebrane ilości zwierzyny, grzybów i jagód. Wśród malowniczych i lesistych terenów wytyczone są trasy rowerowe.
Jedna z nich przebiega obok jeziora Limajno zwanego "Perłą Warmii" posiadającego II klasę czystości wód, z licznymi zatoczkami i półwyspami oraz zadrzewioną wyspą w części wschodniej. Czyste wody jeziora przyciągają licznych amatorów sportów wodnych i wędkowania.
Sporą dawkę emocji może dać spływ kajakowy rzeką Łyną, która przecina lasy płynąc krętym korytem wśród morenowych wzgórz. Podczas spływu możemy zauważyć wiele gatunków rzadkich zwierząt wodnych i ptaków takich jak: bobry, wydry i przepięknego zimorodka.
Okolice Dobrego Miasta są pełne starych kościołów i innych zabytków. Najbardziej znanym jest barokowy kościół w Głotowie. Obok kościoła w zadrzewionym jarze po obu stronach rzeki Kwieli ciągnie się pięknie wkomponowana w przyrodę Kalwaria Warmińska.
Największą atrakcją Dobrego Miasta jest bardzo dobrze zachowany,  największy kościół typu halowego na Warmii, który został obdarzony tytułem i godnością Bazyliki Mniejszej przez Papieża Jana Pawła II.
Zachowała się także baszta zwana "bocianią", od gnieżdżących się na jej szczycie ptaków. Można tu obejrzeć dawne mapy biskupstwa warmińskiego, plany miasta, fotografie i fotokopie zabytkowych obiektów i starych dokumentów, a w sezonie letnim organizowane są wystawy malarstwa, grafiki, tkaniny artystycznej.
Historia Dobrego Miasta sięga średniowiecza. Zostało ono założone na początku XIV wieku na miejscu osady Prusów. Położone w centrum historycznej Warmii, na wyspie w ramionach rzeki Łyny, posiadało dogodne warunki obronne.
Prawa miejskie otrzymało 26 grudnia 1329 roku. W kila lat po lokacji miasto otoczono murami obronnymi. Pozostałością dawnych obwarowań jest właśnie Baszta Bociania.
Cittaslow
Sto­wa­rzy­sze­nie Cit­ta­slow po­wo­ła­no pod ko­niec lat 90. we Wło­szech w celu krze­wie­nia tzw. kultury do­bre­go życia. Zrze­sza ponad 160 miast z ca­łe­go świa­ta, ma­ją­cych po­ni­żej 50 tys. miesz­kań­ców. Ideą tego ruchu jest re­zy­gna­cja z in­ten­syw­ne­go stylu życia na rzecz har­mo­nii, na­tu­ry i tra­dy­cji.
Człon­ko­wie sieci po­słu­gu­ją się wspól­nym zna­kiem gra­ficz­nym - po­ma­rań­czo­wym śli­ma­kiem, który jest sym­bo­lem uciecz­ki od wiel­ko­miej­skie­go po­śpie­chu i ma być gwa­ran­cją ja­ko­ści usług tu­ry­stycz­nych. Pro­mu­ją się jako uro­kli­we miej­sca, po­ło­żo­ne poza głów­ny­mi tra­sa­mi tu­ry­stycz­ny­mi. Ich atu­tem ma być ma­ło­mia­stecz­ko­wy spo­kój i "kul­tu­ra go­ścin­no­ści" wobec przy­jezd­nych.
Do świa­to­wej sieci Cit­ta­slow na­le­ży obec­nie 11 miast z War­mii i Mazur: Re­szel, Bisz­ty­nek, Bi­sku­piec, Lidz­bark War­miń­ski, Nowe Mia­sto Lu­baw­skie, Olsz­ty­nek, Ryn, Lu­ba­wa, Goł­dap, Dobre Miasto i Bar­cze­wo oraz Mu­ro­wa­na Go­śli­na w Wiel­ko­pol­sce.
onet.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz